Beállítási javaslatok

Visszatérő kérdés, hogy az InDesign mely beállításait javasoljuk a leginkább esztétikus szótagolás érdekében, így a következőkben összegyűjtöttük a legfontosabb szempontokat. Felhívjuk azonban a figyelmet, hogy ezek elsősorban a mostani InDesign-változatokról (CC2019, esetleg CC2018) szólnak, az esetleg jóval régebbi (pl. CS) programváltozatok sok tekintetben kevesebb és eltérő lehetőséget kínáltak.

Első lépésként a Beállítások között jelöljük ki a Duden-szótárak használatát (ezt csak a CC2018-as változattól kezdődően tehetjük meg). Az elnevezés eléggé félrevezető, az Adobe nyilván ezzel a német szótárral vezethette be a szolgáltatást, azonban valójában nem kötődik a Dudenhez. A program a korai változatoktól kezdve elvárta, hogy a szótagolómodulok ne csak a lehetséges szótagolási pozíciókat adják vissza, hanem véleményt is fűzzenek mindegyikhez, hogy bár nyelvtanilag korrekt elválasztási pont, tipográfia szempontból mennyi kívánatos.

A mi modulunk is kezdettől fogva visszaadta ezeket az adatokat, például az összetett szavaknál a szóelemek közötti határokat jobbnak minősítve, mint az elemeken belülieket, vagy a szó (vagy szóelem) elejéről-végéről egyetlen betűt leválasztó (pl. a-mióta, betona-lapzat) szótag nemkívánatos voltát jelölve, sajnos, az InDesign valójában semmit nem kezdett ezzel az információval, a gyakorlatban a hatását nem lehetett látni.

Ez a Duden-beállítás, sajátos módon, a fenti hiba kijavítása helyett, új funkcióként született, viszont működik. Segítségével négy fokozatban állíthatjuk a szótagolás esztétikai színvonalát, a minden nyelvtanilag lehetséges, de nem feltétlenül kedvező lehetőségtől egészen csak a leginkább esztétikus szintig. Bekapcsolása a Beállítások között történik:

Ne tévesszen meg bennünket a beállításhoz írt megjegyzés, a beállítás nem csak német nyelv esetén működik.

Egy kis kitérő: amint ezen a képen is látszik, modulunk nem a magyar nyelvhez ad a gyáriak mellé még egy szótárat, hanem egy új nyelvet vezet be. E döntés mögött ügyfeleink határozott kérése van kezdetektől fogva: ha csak újabb szótárat kínálnánk fel, akkor a kiadványt másik gépen megnyitva, amennyiben ott nem található ugyanúgy telepítve a szótagolómodulunk, az InDesign minden további nélkül áttördeli az oldalakat egy másik szótagolómodul használatával. Önálló nyelv esetén viszont ez nem történik meg, helyette azonnal figyelmeztetést kapunk.

A következő beállítás a bekezdések, bekezdésstílusok sorkizárásának meghatározása. A százalékos értékek személyes preferenciáinktól is függenek, itt az alapértékeket mutatják, de ebben a dialógusban elsősorban a valamivel lassabb működésű, de sokkal szebb képet eredményező bekezdéstördelő használata a lényeges:

És végezetül, az elválasztási beállítások:

A dialógus alján található az említett esztétikai szint. Amennyiben CC2018-as vagy annál fiatalabb verziót használunk, használjuk ki ezt a lehetőséget, és a feljebbi beállítások fontossága megszűnik, előtte-mögötte értéknek nyugodtan megadhatunk egyet, a nemkívánatos szóeleji-szóvégi elválasztások elkerülését a Duden-beállítások elvégzik. A középen található tolattyú természetesen továbbra is rendelkezésünkre áll.

Korábbi InDesign-változatok esetén inkább állítsuk az előtte-mögötte értékeket legalább kettőre, mivel ott a Duden-beállításokat még nem használhatjuk.