MagyarSzótag szótagolómodul

Szótagolómodulunk az összetett szavakat nyelvtanilag helyesen, a szóösszetétel határán, az egyszerű és a fel nem ismert (idegen) szavakat pedig a szótagolás szabályai szerint választja el. A felhasználó kívánsága szerint a modul a sorvégi elválasztásnak nemcsak nyelvtani, de tipográfiai szabályait is figyelembe veszi.

Az utóbbi időben több érdeklődő kérdést kaptunk, ezért itt is megemlítjük: szótagolómodulunk teljes egészében önálló, független fejlesztés eredménye, kizárólag saját nyelvi, nyelvészeti és számítástechnikai ismereteinkre, tapasztalatainkra épül.

Adobe InDesignhoz/InCopyhoz (Win/Mac)

Karaterkészletek

A szótagolómodul mindhárom elterjedt magyar karakterkészlettel (Unicode, illetve a régebben használatos, hosszú ő a hullámos illetve a kalapos o betű helyén) egyaránt működik, sőt, az sem okoz problémát, ha egy kiadványon, szövegfájlon vagy akár egyetlen szón belül fordul elő többféle betűkiosztás. A karakterkészletek kezelése automatikusan történik, a felhasználó részéről semmiféle beállításra vagy átkapcsolásra nincsen szükség.

Hosszú kettős mássalhanzgók

A kettős hosszú mássalhangzók (ccs, ggy, lly, nny, tty, ssz, zzs) visszatoldásos elválasztása (pl. visz-sza, megy-gyes) hibátlanul megtörténik.

Tipográfiai előírások

Egy tördelőprogram szótagolómoduljára nemcsak a nyelvtani szabályok, hanem a tipográfiai konvenciók betartásában is feladat hárul.

Újdonság a CC2018-as verziótól kezdve a szótagolás kívánt esztétikai színvonalának beállítási lehetősége. Bár az InDesign a kezdetektől fogva megkövetelte a szótagolómoduloktól, hogy a különféle elválasztási pontokat minőségük szerint rangsorolja, valójában soha nem vette figyelembe ezeket az adatokat. Ezt ugyan máig nem javították ki, de most egy másik lehetőséget bevezettek: négyféle esztétikai színvonal közül választhatunk (Ehhez először be kell kapcsolni a Preferences > Dictionary > Duden Dictionary > Show Hyphenation Options opciót, és ezek után a szokásos helyen, a Hyphenation dialógus alján egy lenyíló listában négyféle esztétikai színvonal közül választhatunk:):

Színvonal Elfogadható Nem fogadható el
minden    
nem esztétikus kivételével ami-ó-ta a-mi-ó-ta
esztétikus be-ton-alap-zat be-ton-a-lap-zat
kívánt esztétikus dia-bé-tesz di-a-bé-tesz

Elsőrendű, elsődlegesen felhasználandó szótagolási helynek számítanak az összetett szavak szóelemeinek határai (akár kötőjellel, akár egybeírással kapcsolódnak egymáshoz). Valamelyest alacsonyabb rangú, de még mindig célszerű szótagolási helynek számítanak az egyes szóelemeken belüli lehetséges pozíciók.

Összhangban a klasszikus tipográfiai szabályokkal, a magánhangzóval kezdődő szótagok, bár nyelvtanilag helyesek, legfeljebb közepes szótagolási helynek számítanak (azaz a 'hie-delem' előnyösebbnek számít a 'hi-edelem' szóelválasztásnál); ez természetesen nem vonatkozik azon esetekre, amikor a magánhangzóval kezdődő szótag új szóelemet kezd ('film-ajánló', és nem 'filma-jánló'), hiszen ezeket a korábbiak szerint elsődleges szótagolási pozícióként kezeljük.

Egyszerű szavak esetén a szótagolási helyek megjelölése hasonlóképpen történik, azonban a szóhatárok és az ezek közötti pozíciók megkülönböztetése értelemszerűen elmarad: az egyszerű szó minden, más szabály hatálya alá nem eső szótagolási pozíciója elsőrendű pozíciónak számít.

A tipográfiai előírások szerint egyetlen magánhangzóból álló szótagot nem szabad leválasztani sem egyszerű szavak, sem összetett szavak szóelemeinek elejéről vagy végéről. Bár a gyakorlatban ezen szabály feltétlen betartását ajánljuk, a modul lehetőséget nyújt a felhasználónak, hogy ezalól felmentést adjon. A szavak-szóelemek elején és végén levő magánhangzók kezelését egymástól függetlenül lehet beállítani, így mind a négy lehetséges kombinációt engedélyezhetjük:

  • a-cél-ja-i
  • a-cél-jai
  • acél-ja-i
  • acél-jai.

A kívánt üzemmódot kiadványoként, bekezdéstípusonként, sőt akár egy-egy bekezdésre lokálisan is megszabhatjuk. A emlőbb említett esztétikai beállításokkal kombinálva minden igénynek megfelelő beállítás elérhető már így. Egy külön cikkben kitérünk az általunk javasolt beállításokra is.

Kivételszótárak

A kivételszótár kezelése a tördelőprogram Edit > Dictionary dialógusában, a többi nyelvhez hasonló módon történik. Itt is lehetőség van az egyes szótagolási pozíciók tipográfiai szempontból történő rangsorolására, valamint a magyar nyelv speciális, betűvisszatoldást igénylő elválasztásának megadására.

A szótagolómodul egyszerű Unicode szövegfájlban tárolja a kivételszótár tartalmát, így az az InDesignon kívülről, tetszőleges ASCII-szövegszerkesztővel (például Windowson Notepad, Macintoshon TextEdit, mindkettő az adott operációs rendszer része) is módosítható. A tördelőprogram US-változatában található hiba folytán ezen program esetén csak így, kívülről lehet kezelni a kivételszótárat, ez azonban a szótagolás közbeni működést nem érinti.

Corel Venturához

Karaterkészletek

A szótagolómodul mindkét elterjedt magyar karakterkészlettel (hosszú ő a hullámos illetve a kalapos o betű helyén) egyaránt működik, sőt, az sem okoz problémát, ha egy kiadványon, szövegfájlon vagy akár egyetlen szón belül fordul elő többféle betűkiosztás. A karakterkészletek kezelése automatikusan történik, a felhasználó részéről semmiféle beállításra vagy átkapcsolásra nincsen szükség.

Hosszú kettős mássalhanzgók

A kettős hosszú mássalhangzók (ccs, ggy, lly, nny, tty, ssz, zzs) visszatoldásos elválasztása (pl. visz-sza, megy-gyes) a Venturában található programhiba folytán nem működik: a szótagolómodul ugyan helyesen jelzi a Venturának az ehhez szükséges speciális kötőjelet, az azonban nem végzi el a visszatoldást. Sajnos, a Ventura belső működésére a szótagolómodul nem lehet befolyással, így meg kellene várnunk, amíg a Corel programozói ezt a hibát kijavítják. Mivel ez az új, 10-es verziójú Venturában sem történt meg, a szótagolómodulunkba egy újabb üzemmódot építettünk be: a felhasználó dönthet úgy, hogy ezen mássalhangzók esetén egyáltalán nem engedélyezi a sorvégi elválasztást. Ez ugyan egyes esetekben tipográfiailag kevésbé szerencsés törésekhez vezethet, de elkerüli a hibás elválasztásokat. A kétféle üzemmód közötti választás minden esetben a felhasználó döntésén múlik.

Az újabb változatot a modult korábban megvásárlók részére természetesen ingyenesen elküldjük, azonban nem minden korábbi ügyfelünknek tudjuk az e-mail címét. Kérjük azokat, akik még nem kapták meg a javított változatot, hogy — a modul az adathordozón található sorozatszámának megadásával — keressenek meg minket az alanti telefonszámon vagy e-levélben.

A fent említett — hangsúlyozzuk, rajtunk kívül álló — visszatoldási problémától eltekintve amúgy is feltétlenül ajánljuk, hogy a kiadvány korrektúrázása közben a sorvégi elválasztásokat is ellenőrizzük. A magyar nyelv rendkívül gazdag szóképzési és szóösszetételi lehetőségei folytán nem ritka, hogy ugyanaz a szóalak mind ragozott egyszerű, mind összetett szóként is helyesen értelmezhető (pl. megás, legelőre, gépelem, megint). A szótagolómodulnak ilyen esetben nincs módja eldönteni, hogy a szövegkörnyezetnek melyik értelmezés felel meg (ilyen esetekben egyébként, az alkalmazott elemzési algoritmus sajátosságainak megfelelően a ragozott egyszerű szóként történő felismerést részesíti előnyben).

Tipográfiai előírások

Mivel egy tördelőprogram szótagolómoduljára nemcsak a nyelvtani szabályok, hanem a tipográfiai konvenciók betartásában is feladat hárul, modulunk többféle üzemmódban használható:

Alapértelmezésként a tipográfiai konvencióknak megfelelően választ el, azaz nem vág le szó vagy szóelem elejéről és végéről egyetlen magánhanzgóból álló szótagot — az ilyen szótag ugyanis bár nyelvtanilag helyes, az évszázados tipográfiai szokásoknak nem felel meg. A szavak-szóelemek elején és végén levő magánhangzók kezelését egymástól függetlenül lehet beállítani, így mind a négy lehetséges kombinációt engedélyezhetjük: a-cél-ja-i, a-cél-jai, acél-ja-i és acél-jai.

A klasszikus tördelési gyakorlat még ennél is szigorúbb: a szavak közepén sem engedi meg magánhangzóval kezdődő szótag átvitelét a következő sorba: hie-de-lem, nem pedig hi-e-de-lem.

Végezetül, bár a legkevésbé sem ajánljuk használatát a gyakorlatban, nem akartuk megkötni a szótagolómodul felhasználóinak kezét, így a fenti tipográfiai konvenciók kikapcsolhatók; ekkor a modul minden nyelvtanilag szabályos helyen megengedi a sorvégi elválasztást.

A kívánt üzemmódot kiadványoként, bekezdéstípusonként, sőt akár egy-egy bekezdésre lokálisan is megszabhatjuk.

Kivételszótárak

A Corel Ventura beépített kivételszótárral rendelkezik, így a szótagolómodulnak nem kell önálló kivételszótárat alkalmaznia.

Árak

A program alapára 18 900 Ft (+27% áfa). Korábbi verzióról frissítés esetén, valamit egynél több licenc vásárlása esetén kedvezményt adunk.

Amennyiben bármilyen kérdése lenne a programot illetően, kérjük, djg [at] tramontana [dot] co [dot] hu (forduljon bizalommal hozzánk.)

Adobe InDesign/InCopy 2024/19-hez
Adobe InDesign/InCopy 2023/18-hoz
Adobe InDesign/InCopy 2022/17-hez
Adobe InDesign/InCopy 2021/16-hoz
Adobe InDesign/InCopy CC 2020/15-höz
Adobe InDesign/InCopy CC 2019/14-hez
Adobe InDesign/InCopy CC 2018/13-hoz
Adobe InDesign/InCopy CC 2017/12-höz
Adobe InDesign/InCopy CC 2015/11-hez
Adobe InDesign/InCopy CC 2014/10-hez
Adobe InDesign/InCopy CC-hez
Adobe InDesign/InCopy CS6-hoz
Adobe InDesign/InCopy CS5.5-höz
Adobe InDesign/InCopy CS5-höz
Adobe InDesign/InCopy CS4-hez
Adobe InDesign/InCopy CS3-hoz
Adobe InDesign/InCopy CS2-höz
Adobe InDesign CS-hez
Adobe InDesign 2.0–2.02-höz
Corel Venturához
Egynél több licenc esetén